آغاز هفته حج

هفته حج اول ذی القعده همرمان با ولادت کریمه اهل بیت حضرت معصومه(ع) آغاز می گردد.

امام باقر علیه السلام می‌فرماید: «اسلام بر پنج پایه بنیان نهاده شده است: نماز، زکات، روزه، حج و ولایت». بنابراین، با فرو ریختن یک پایه، اسلام کامل نیز از بین می‌رود، این مهم در مورد حج چنان نمود می‌یابد که خداوند متعالی، از ترک عمدی حج به «کفر» تعبیر فرموده است. امیرمؤمنان علیه السلام می‌فرماید: «خدا را درباره خانه پروردگارتان در نظر بگیرید. تا زنده هستید، آن راخالی نگذارید؛ زیرا اگر کعبه ترک شود، مهلت داده نمی‌شوید».

از آن سو حیات کعبه، حیات دین کامل است. از این رو، امام صادق علیه السلام می‌فرماید: «همواره دین خدا قائم و زنده است، مادام که کعبه پا برجاست». اهمیت این مایه قوام و مرکز اقتدار هنگامی جلوه گر می‌شود که قائم آل محمد صلی الله علیه و آله، قیام جهانی خویش را در راستای حیات نوین اسلام، با تکیه بر کعبه پایدار آغاز کند.


هفته حج از 16 شهريورماه، آغاز می‌شود و ستاد مشتركی از طرف بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زيارت با هدف اجرای برنامه‌های ويژه اين هفته تشكيل شده است، برنامه‌های اين هفته را در سراسر كشور به اجرا درمی‌آورد.

از جمله برنامه‌های اجرايی در هفته حج می‌توان به برگزاری نمايشگا‌ه‌های حج در سراسر كشور اشاره كرد كه همزمان با اين برنامه، در 300 نقطه كشور به كمك مترو و سازمان تاكسی‌رانی تبليغات مربوط به هفته حج انجام و پوستر حج كه ويژه هفته حج طراحی شده است، توزيع می شود.

همچنين در برنامه‌های مختلف صدا و سيما از جمله برنامه «روضه رضوان»، شبكه قرآن و راديو ايران با استفاده از كارشناسان و مسئولان حوزه حج و زيارت از جمله مسئولان بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج برنامه‌هايی ويژه اين هفته به نمايش در می آيد.

توزيع شماره ويژه نشريه زائر به مناسبت هفته حج، سخنرانی مسئولان بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زيارت پيش از خطبه‌های نماز جمعه در سراسر كشور، ديدار كارگزاران حج با مقام معظم رهبری و برپايی نمايشگاهی از جديد‌ترين آثار فرهنگی منتشر شده توسط بعثه مقام معظم رهبری از جمله كتاب، نرم افزار و ... كه طی يك سال اخير منتشر شده است، از ديگر برنامه های هفته حج سال جاری خواهد بود.

به گزارش ايكنا، با توجه به آغاز اعزام زائران حج تمتع از روز 23 شهريور ماه، كه مصادف با پايان هفته حج است، برنامه‌های اين هفته پس از پايان هفته حج نيز ادامه خواهد داشت.